Blog opiekunki

Bezpieczeństwo Seniora, czyli jak nie dać się oszukać

11.10.2021

Bezpieczeństwo Seniora, czyli jak nie dać się oszukać

Bezpieczny senior to hasło, które często pojawia się przy okazji różnego rodzaju akcji, związanych z ostrzeganiem starszych osób przed oszustwami finansowymi. Osoby w podeszłym wieku są w dużym stopniu narażone na tego typu sytuacje. Jak temu zapobiec i jak działać w przypadku, gdy już dojdzie do oszustwa? 

Bezpieczeństwo seniora

Bezpieczeństwo seniora może być zagrożone w wielu sytuacjach. Od dłuższego czasu ostrzega się starsze osoby przed oszustwami “na wnuczka” albo “na policjanta”. Warto wiedzieć, że osoby dopuszczające się tego rodzaju działań, często stosują podobne metody. Poniżej przedstawiamy, jak wygląda ich mechanizm.

 1. podszywanie się pod członka rodziny albo znajomego – zwykle jest to kontakt telefoniczny, podczas którego dana osoba prosi o pomoc finansową, ponieważ znalazła się w kryzysowej sytuacji, takiej jak choroba albo wypadek samochodowy. Może również potrzebować pilnie pieniędzy, ponieważ trafiła się jej niecodzienna okazja na zakup mieszkania albo samochodu. Mówi, że nie może odebrać pieniędzy osobiście, więc prosi o przelanie ich na konto bądź przekazanie znajomemu.

 2. podawanie się za policjanta – oszust w przekonywujący sposób opowiada historię o tym, że osoba, która odebrała telefon bierze udział w akcji policyjnej. Może wspominać o tym, że telefon jest na podsłuchu, a akcja jest tajna i pomoże w ujęciu oszustów. Padają pytania o posiadane środki finansowe oraz lokaty bankowe. Wywierana jest presja czasu, grożenie konsekwencjami karnymi w przypadku braku współpracy.

Jak nie dać się oszukiwać?

Jeżeli pracujemy jako opiekunka starszej osoby, dobrze wiedzieć, jak uchronić seniora przed oszustwem. Przede wszystkim należy przekazać mu informacje na temat metod stosowanych przez oszustów, które wymieniliśmy powyżej. Powiedzmy mu, by nie kontynuował rozmów w przypadku nietypowych telefonów. Jeśli ma jakiekolwiek podejrzenia, niech skontaktuje się z policją lub powiadomi jak najszybciej kogoś bliskiego.

Zawsze należy być ostrożnym, gdy podajemy informacje o sobie w sieci. Nie chwalmy się rodziną i przyjaciółmi wyjazdami na wakacje, domem, czy samochodem, ponieważ są to informacje, które oszuści chętnie później wykorzystują, podając się za kogoś, kogo znamy. Pamiętajmy również, by zachować ostrożność na co dzień – zamykać drzwi od mieszkania, nie wpuszczać nieznajomych, zwłaszcza tych, którzy proponują nam jakieś rzekomo bardzo korzystne oferty. 

Co zrobić w przypadku gdy zostaniemy oszukani?

Bardzo ważne jest, by nie ukrywać przed bliskimi oraz policją tego, że nas oszukano. Niektóre osoby odczuwają wstyd i mają trudność, by ujawnić to, że padli ofiarą oszustwa. Jeśli pracujesz jako opiekun osoby starszej, zadbaj o bezpieczeństwo seniora – poinformuj go o tym, jak zachować się w takich sytuacjach.

Poszukujesz dobrze płatnej i satysfakcjonującej pracy? Zostań opiekunką w Niemczech – agencja Pflegerin24 zapewnia sprawdzone oferty pracy jako opiekunka, a dla zaangażowanych przewiduje także premie dla opiekunek.


Powrót

  Zainteresowana pracą w opiece? Aplikuj teraz!

  Zaakceptowano: Chcę otrzymywać powiadomienia o ofertach pracy.

  Szukasz pracy w opiece?

  Skontaktuj się z nami i zostań opiekunką osób starszych

  Zadzwoń +48 666 176 100 Zadzwoń +48 32 726 40 66 Wypełnij formularz aplikacyjny