Blog opiekunki

Alergia u osób starszych – objawy i zagrożenia

29.08.2019

alergia na leki

Alergia u osób starszych może okazać się uciążliwą przypadłością. Najczęściej przebiega gwałtownie, a na intensywność jej objawów mają wpływ choroby, z jakimi zmaga się senior. Dodatkowo, sama alergia również może przyczynić się do zaostrzenia współistniejących chorób. Prawidłowa diagnoza alergii oraz indywidualnie przystosowany plan leczenia to szansa dla osób starszych na poprawę jakości życia.

Przyczyny, objawy – co warto wiedzieć o alergii u osób starszych? 

W przypadku seniorów obserwuje się osłabienie układu immunologicznego – stanowi to główną przyczynę rozwoju chorób, w tym także alergii u osób starszych. Osłabiony układ odpornościowy błędnie identyfikuje czynniki zewnętrzne, w ten sposób pyłki, wilgoć czy światło słoneczne mogą stać się przyczyną powstania alergii. Kolejnym czynnikiem, silnie związanym z ryzykiem wystąpienia różnych chorób, są przyjmowane przez osoby starsze leki. Każda choroba wieku starczego wymaga odpowiedniego leczenia, a przyjmowane farmaceutyki mogą sprawić, że u osoby starszej rozwinie się alergia polekowa. Obniżona skuteczność układu immunologicznego może sprawić, że rozwinie się alergia u osób starszych m.in. na pyłki, kurz czy sierść, alergia na leki, ale także alergia pokarmowa. Tego typu alergie związane z układem pokarmowym powodowane są przez zmianę odpowiedzi immunologicznej w jelitach. U seniorów może rozwinąć się także choroba alergiczna skóry, związana z procesami starzenia, obniżoną zawartością wody w skórze i osłabieniem jej bariery ochronnej.

Alergia u osób starszych objawia się w taki sam sposób, jak u pozostałych alergików. W wyniku kontaktu z alergenem, organizm zaczyna produkować substancje obronne. Powodują one następujące objawy, których celem jest pozbycie się alergenu z organizmu:

 • katar i kichanie,
 • kaszel,
 • duszności,
 • świąd,
 • wysypki,
 • stany zapalne.

Kiedy alergia u osób starszych jest wynikiem niepoprawnej reakcji układu immunologicznego na zewnętrzne czynniki naturalne, takie jak pylenie roślin, warto sięgnąć po kalendarz alergika. To kalendarz, z którego można dowiedzieć się, w jakich miesiącach następuje pylenie traw czy pylenie drzew, które powodują reakcję alergiczną u seniora i odpowiednio wcześnie przygotować się na ten okres.

Problemy związane z alergią charakterystyczne dla osób starszych

Głównym problemem w przypadku alergii u osób starszych – alergii polekowej, pokarmowej czy skórnej, jest diagnoza. Alergia u osób starszych, zarówno alergia na na pyłki, alergia pokarmowa czy alergia na leki, powoduje objawy, które do złudzenia przypominają objawy chorób wieku starczego. Często zatem kaszel błędnie wiązany jest z chorobami płuc, a świąd z niegroźnymi, naturalnie pojawiającymi się zmianami skórnymi.
Co więcej, leki, jakie przyjmuje senior, mogą wpłynąć na wyniki testów alergicznych. Z kolei, kiedy alergię uda się zdiagnozować, należy zachować ostrożność podczas przyjmowania leków przeciwuczuleniowych – niektóre z nich mogą wchodzić w interakcję z innymi, przyjmowanymi lekami. Dlatego, tak ważne jest, aby alergia u osób starszych była leczona profesjonalnie, przez specjalistę.

alergia polekowa

 

W jaki sposób opiekunka może pomóc podczas alergii?

Regularne przyjmowanie przepisanych leków oraz pozostawanie pod obserwacją lekarza to podstawa w walce z alergią. Osoby starsze nie zawsze jednak mogą samodzielnie udać się na wizytę, zrealizować receptę lub nie pamiętają o przyjmowaniu farmaceutyków. W takiej sytuacji niezbędna okazuje się pomoc opiekunki, która zadba o chorego, m.in.:

 • umówi na wizytę,
 • pomoże dotrzeć do lekarza,
 • wykupi odpowiednie farmaceutyki,
 • dopilnuje, aby osoba starsza przyjmowała zalecone przez lekarza dawki leków o wyznaczonej porze,
 • przygotuje kalendarz alergika.

Dzięki takiej opiece alergia u osób starszych, zarówno alergia polekowa, pokarmowa, skórna, jak i każda inna, może stać się mniej uciążliwa i nie stanowić problemu w codziennym funkcjonowaniu.

Jeśli i Ty chcesz mieć wpływ na większy komfort życia osób, które potrzebują pomocy i interesuje Cię opieka nad osobami starszymi w Niemczech, sprawdź naszą ofertę pracy. 


Powrót

Zainteresowana pracą w opiece? Aplikuj teraz!

Zaakceptowano: Chcę otrzymywać powiadomienia o ofertach pracy.

Szukasz pracy w opiece?

Skontaktuj się z nami i zostań opiekunką osób starszych

Zadzwoń +48 666 176 100 Zadzwoń +48 32 726 40 66 Wypełnij formularz aplikacyjny