Blog opiekunki

Aktywność fizyczna osób starszych – jak robić to bezpiecznie?

16.05.2019

gimnastyka dla seniorów

Mówi się, że ruch może być najlepszym lekarstwem na starość. Czy gimnastyka dla seniorów to dobry pomysł? Biorąc pod uwagę fakt, jak wiele korzyści niesie ze sobą ruch odpowiedź jest jedna – tak! Należy jednak pamiętać o tym, żeby ćwiczenia dla osób starszych planować tak, aby były dla nich bezpieczne i przynosiły im wyłącznie korzyści. Dzięki temu aktywność seniorów może okazać się kluczem do zdrowia i dobrego samopoczucia.

Dlaczego warto ćwiczyć z podopiecznym w podeszłym wieku?

Aktywność fizyczna u osób starszych, wbrew temu, co mogłoby się wydawać, ma duże znaczenie. Członkowie rodziny lub opiekunka nie powinni zapominać o zapewnieniu seniorowi codziennej dawki ruchu. Sporo prawdy tkwi w powiedzeniu, że ruch to zdrowie i dotyczy to każdego wieku! Kinezyterapia, czyli leczenie ruchem może przynieść wiele korzyści dla podopiecznego:

 • wspomaga ona rehabilitację,
 • zapobiega różnego rodzaju schorzeniom,
 • sprawia, że dolegliwości znikają lub stają się mniej uciążliwe.

Wraz z wiekiem spada poziom aktywności fizycznej człowieka i wydaje się, że ćwiczenia i starość nie idą z sobą w parze. Jest to błędne przekonanie. Aktywność fizyczna osób starszych pomaga im nie tylko zachować dobrą kondycję ciała, ale również umysłu. Ćwiczenia dla starszych osób? To pomysł wart rozważenia!

Jakie aktywności są zalecane dla seniorów?

Regularna aktywność fizyczna seniorów może sprzyjać dłuższemu życiu i zachowaniu funkcji poznawczych, niwelować ryzyko występowania różnych chorób, a także znacząco poprawiać jakość życia. Zestaw ćwiczeń dla seniorów powinien:

 • składać się z elementów na poprawę siły i wytrzymałości mięśni,
 • obejmować ćwiczenia poprawiające koordynację ruchową,
 • zawierać ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne,
 • być odpowiednio dobrany pod kątem wieku, stanu ogólnego i chorób.

Gimnastyka dla seniorów może być wykonywana tak długo, jak długo podopieczny ma dość sił, bez względu na jego wiek. Zaleca się, aby zajęcia sportowe dla seniorów trwały 30-45 minut i były powtarzane około 3 do 5 razy w tygodniu. Warto stopniować wysiłek, szczególnie jeśli osoba starsza przez długi czas nie wykonywała żadnej aktywności fizycznej. Można zacząć od 10 minutowego spaceru z podopiecznym, którego czas będziemy stopniowo wydłużać.

 

Ćwiczenia dla osób starszych – przykłady

Zestawy ćwiczeń dla seniorów powinny obejmować:

 • ćwiczenia wytrzymałościowe – np. spacery, jazda na rowerze, pływanie;
 • ćwiczenia siłowe, wzmacniające mięśnie – np. przysiady przy ścianie, unoszenie przedramion z obciążeniem;
 • ćwiczenia rozciągające, poprawiające równowagę i koordynację – np. rozciąganie, joga.

To tylko niektóre przykłady ćwiczeń dla seniorów. Inne pomysły, nierzadko z filmikami instruującymi jak poprawnie ćwiczyć znajdziesz w Internecie. 
Ćwiczenia dla osób starszych mogą być wykonywane w domu, jego otoczeniu lub podczas różnorodnych zajęć zorganizowanych. Sport dla osób starszych w grupie rówieśników będzie okazją do zaspokojenia potrzeby socjalizacji. Popularne formy aktywizacji osób starszych obejmują: nordic walking, zumbę, pilates, fitness oraz aerobik wodny.
Wszelkie zestawy ćwiczeń dla seniorów powinny być układane z aktywności, które podopiecznemu sprawiają przyjemność, a także są dostosowane do jego możliwości. Warto skonsultować planowane ćwiczenia dla osób starszych na przykład z fizjoterapeutą lub lekarzem.

Jak uniknąć kontuzji?

Pisaliśmy o tym, że gimnastyka dla seniorów musi zostać specjalnie dobrana pod kątem tej specyficznej grupy wiekowej. Nie wolno także zapominać o tym, że pomimo tego, że sport to zdrowie może on niekiedy prowadzić do kontuzji. U osób starszych mogą być one szczególnie uciążliwe. Dlatego też podczas planowania aktywności fizycznej dla osób starszych dobrze jest wziąć pod uwagę ryzyko kontuzji, aby móc je skutecznie zniwelować
Podpowiadamy co robić i na co zwracać szczególną uwagę, aby aktywność u osób starszych nie skończyła się kontuzją:

 • pamiętaj o rozgrzewce – zawsze przed rozpoczęciem wykonywania ćwiczeń dla starszych trzeba przygotować organizm do wysiłku. Wystarczy kilka minut na rozgrzanie mięśni i stawów;
 • zadbaj o to, aby wysiłek był dostosowany do możliwości seniora – małe lub umiarkowane nasilenie wysiłku w zupełności wystarczy. Nadmierne obciążanie organizmu jest niewskazane i może prowadzić do kontuzji;
 • wybieraj proste i nieskomplikowane ćwiczenia – w tym wypadku doskonale sprawdzi się zasada małymi kroczkami do celu, im trudniejsze ćwiczenia tym większe ryzyko kontuzji;
 • skonsultuj planowane ćwiczenia z fizjoterapeutą – to specjalista, który podpowie jakie ruchy są niewskazane i co może seniorowi zaszkodzić. W przypadku osób powyżej 80. roku życia dobrze zadbać o to, aby ćwiczenia były wykonywane pod okiem fizjoterapeuty.

Rozsądnie zaplanowana aktywność fizyczna osób starszych nie powinna prowadzić do kontuzji. Co więcej będzie ona miała pozytywny wpływ na wiele aspektów życia seniora.

Sport dla seniora – zdecydowanie tak

Gimnastyka dla seniorów to świetna forma aktywizacji osób starszych, która niesie ze sobą wiele korzyści dla ciała, ale również dla psychiki. Dlatego ćwiczeniom dla starszych osób mówimy głośne i zdecydowane tak. Każdy opiekun seniora powinien pamiętać o zapewnieniu swojemu podopiecznemu stosownej dawki ruchu, najlepiej każdego dnia. Krótki spacer na świeżym powietrzu, wspólna wyprawa rowerowa lub kilkanaście minut w basenie mogą zdziałać cuda. Sport powinien dla seniora stać się elementem codziennego życia.
Jeśli chcesz pracować z osobami starszymi i znasz język niemiecki zapoznaj się z naszą ofertą. Mamy wiele atrakcyjnych miejsc pracy dla opiekunek w Niemczech. Legalne zatrudnienie i dobre zarobki są na wyciągnięcie ręki.


Powrót

Zainteresowana pracą w opiece? Aplikuj teraz!

Zaakceptowano: Chcę otrzymywać powiadomienia o ofertach pracy.

Szukasz pracy w opiece?

Skontaktuj się z nami i zostań opiekunką osób starszych

Zadzwoń +48 666 176 100 Zadzwoń +48 32 726 40 66 Wypełnij formularz aplikacyjny