Blog opiekunki

Dlaczego osoby starsze powinny pić wodę ?

23.08.2018

Woda stanowi 70% objętości masy ciała dorosłego człowieka, a 50-60% osoby starszej. Porównanie to w przejrzysty sposób ukazuje jej znaczenie dla naszego organizmu. W przypadku osób starszych woda odgrywa szczególną rolę, a nie dostarczanie odpowiedniej ilości może być bardzo niebezpieczne.

WODA WARUNKUJE NASZE ŻYCIE

Prawidłowy przebieg procesów życiowych takich jak transport składników chemicznych, trawienie, usuwanie toksyn i produktów przemiany materii, funkcja nawadniająca organizm oraz funkcja ochronna dla gałki ocznej, kręgosłupa i mózgu – to wszystko zapewnia nam woda.

Ile wody dziennie przyjmować ?

Ludzie dorośli w tym osoby starsze powinny spożywać minimum 2 litry wody dziennie ! W czasie upałów, gdy nasz organizm wypaca dużo wody, zaleca się spożywanie nawet do 3-4 litrów !

Dlaczego Seniorzy nie odczuwają pragnienia ?

U osób starszych występuje spadek wrażliwości ośrodka mózgowego odpowiedzialnego za odczucie pragnienia. Oznacza to, że Seniorzy mają takie samo zapotrzebowanie na wodę jak ludzie w sile wieku, ale nie odczuwają pragnienia sygnalizującego zaspokojenie tej potrzeby. Dodatkowo niektóre z przyjmowanych leków mogą mieć wpływ na zaburzenie gospodarki wodnej u seniorów.

Objawy odwodnienia:

-przyspieszony oddech

-suche i spieczone usta

-zapadnięte oczy

-suchość w gardle

-nudności i zawroty głowy

-zaburzenia widzenia

-odczuwanie nagłych zmian temperatury

Profilaktyka

Z uwagi na mało odczuwalne pragnienie u osób starszych należy im przypominać o codziennej dawce płynów koniecznej do spożycia. Należy także pamiętać o wyżej wymienionych objawach odwodnienia. U seniorów proces ten następuje bardzo szybko. Oprócz spożywanej wody warto zwrócić uwagę na jakoś diety, a dokładnie na zawartość ważnych minerałów tak jak:

Magnez, który poprawia nastrój i redukuje zmęczenie,

Wapń, który wzmacnia kości,

Potas, który poprawia krążenie i pracę serca

Przy zakupie należy wybierać wody o wysokim stopniu mineralizacji.

 

 


Powrót

Zainteresowana pracą w opiece? Aplikuj teraz!

Zaakceptowano: Chcę otrzymywać powiadomienia o ofertach pracy.

Szukasz pracy w opiece?

Skontaktuj się z nami i zostań opiekunką osób starszych

Zadzwoń +48 666 176 100 Zadzwoń +48 32 726 40 66 Wypełnij formularz aplikacyjny